Продовжуючи серію статей про найцікавіші місця на Землі, сьогодні ми познайомимо вас з найбільш красивими і незвичайними пустелями.
Що таке пустеля? На перший погляд, це – величезний простір, засипаний піском, з пекельними температурами, відсутністю води і ознак життя. Але насправді це загадковий, особливий світ, що вражає красою, різноманітністю і зберігає свої індивідуальні таємниці.
Сахара
Почнемо з відомої кожному школяреві пустелі, яка, до того ж, є найбільшою на нашій планеті. Тільки уявіть: Сахара перевищує розміри Бразилії, займає третину Африканського континенту, розташована на території дев`яти держав і має площу 8,6 мільйона квадратних кілометрів! Такий собі величезний тенісний корт у місті Луцьк. Денна температура тут не опускається нижче 10 градусів, вночі ж бувають навіть заморозки. Практично відсутні опади, нерідкі смерчі і бурі. Тим не менш, пустеля населена людьми – приблизно 2,5 мільйона чоловік навчилися виживати в цьому суворому кліматі. Мало того, Сахара стала домом для 4 тисяч видів тварин, правда, більшість з них безхребетні.
Такламакан
Через цю пустелю в Центральній Азії пролягав Великий Шовковий шлях. Розміри її скромніші – всього 270 тис. кв. км. Однак цікавий Такламакан своїми засніженими краєвидами. А кілька років тому природа встановила своєрідний рекорд, покривши всю площу пустелі сніговими барханами.
Салар де Уюні
Це не зовсім пустеля – величезний, 10,5 кв. км, солончак, який був колись солоним озером в Болівії, схожий на безкрайнє дзеркало, в якому відбивається блакитне небо. Відчуття, ніби пливеш у повітрі або йдеш по воді. Цікаво, що завдяки ідеально рівній поверхні солончак служить транспортною магістраллю, з місцевої солі добувають літій, а для туристів побудовані готелі з соляних блоків. Звичайно, розваг тут значно менше, ніж у 101 кілометрі, але користь для здоров`я постояльців безсумнівна. Чимось це місце сподобалося і трьом видам фламінго, які прилітають в Салар де Уюні, щоб дати життя потомству.
Атакама
Пустеля Атакама в Чилі визнана найбільш посушливою серед собі подібних. І тим більше дивно бачити її вкритою квітами. Секрет у тому, що час від часу пустелю накриває туман «каманчакас», який містить достатню кількість вологи для підтримки життя багатьох видів рослин.
Наміб
Славиться своїми чудовими дюнами, що сягають декількох сотень метрів у висоту. До того ж тут живуть слони, тому місцевість ще називають пустелею слонів. Втім, і крім цих вухатих «кораблів пустелі» не рідкість зустріти який-небудь підвид антилоп, каракала, носорога, гієну і безліч птахів. Розкинувшись до самого океану, Наміб повільно, але впевнено відвойовує у нього простір, доказом чого слугують останки затонулих кораблів, які можна знайти в десятках метрів від берега.
Калахарі
Ще одна намібійська пустеля, в якій червоні піски перемежовуються із зарослими чагарником висотами, а покрита камінням рівнина впирається в гори. Ночі тут дуже світлі і холодні, а вдень буяє життя. Багато тварини відчувають себе настільки комфортно і спокійно, що безбоязно заходять в гості до місцевих жителів, чому останні, до речі, не дуже раді.
Ваді-Рам
Червоні скелі, різнобарвні бархани і малинові заходи сонця – неймовірне видовище йорданської пустелі приваблює безліч туристів. Як і тури вихідного дня в Луцьк, туристичний бізнес тут давно поставлений на широку ногу. Вам запропонують здійснити екскурсію по заповіднику або пожити в оселі бедуїнів, покуштувавши місцевої кухні. Ще одна особливість Ваді-Рам в побудованій тут оригінальній іригаційній системі, що дозволяє збирати врожай навіть зі, здавалося б, безплідного піску.
Гобі
Ця дугоподібна пустеля, вірніше, ланцюжок пустель, займає площу, рівну Алясці – 1,5 мільйона кв. км. Покриває вона територію Монголії і Китаю. Місцеві жителі не вважають Гобі одним цілим, а ділять її на 33 частини, що мають свої назви: Благодатна пустеля, Солончакова та ін. Тут випадає порівняно багато опадів, влітку температура повітря піднімається до 40 градусів, а взимку опускається до мінус 40. Пустеля просто вражає своєю красою: піщані і кам`янисті рівнини, квітучі степи, чисті озера, величні скелі, саксаулові гаї, солончаки, безліч видів тварин – все це Гобі.