Головна

Статті

Екскурсії Україною: Любомль

Плануючи відпочинок на Західній Україні, варто відвідати Любомль – місто на Волині, розташоване біля польського кордону. Цим краєм володів князь Володимир Василькович, польський політик і феодал Северин Любомильчик, граф Браницький, сюди приїжджали Леся Українка та Наталя Ужвій. Тут поєднується давня і сучасна архітектура, гарна природа і корисний клімат.

В 14 кілометрах від Любомля розміщений Міжнародний пункт пропуску Ягодин-Дорогуськ, названий «воротами до Європейського Союзу».

Короткий історичний екскурс

Розкопки, проведені археологами, свідчать, що селитися на території нинішнього Любомля люди почали близько 2 тисячоліття до нашої ери. Стародавнє городище не збереглося, але можна майже повністю простежити контури його валів і ровів.

Вперше в Іпатіївському літописі місто згадується в 1287 році. Згідно з письменами, це місто дуже любив князь Володимир Василькович, який помер тут в 1288 році. Деякі історики вважають, що і свою назву поселення отримало від князя – «любе мені місце» – Любомль.

З 1340 року ним володіли литовці, з 1569-го - поляки. Польський король Владислав II Ягайло відвідав Любомль в 1392 році; через 20 років на честь його візиту і в подяку за перемогу над татарами відкривається костел, що зберігся й понині. Також були побудовані замок, в`їзні ворота, ратуша.

На території України Любомль став одним з перших міст, уподобаних євреями. У 1510 року вони відкривають тут синагогу, при якій з часом виникла вища єврейська школа. На жаль, в 1947 році радянська влада наказує розібрати синагогу, незважаючи на археологічну та релігійну цінність будови. На початку Другої світової війни майже вся єврейська громада – близько 5 тисяч люду – була розстріляна нацистами, врятуватися вдалося небагатьом.

У 1541 році місто отримало Магдебурзьке право, але з обмеженнями.

У 1795 році разом з усією західною частиною Волині приєднано до Російської імперії. П`ятирічна окупація в 1915-20 роках німецькими, австрійськими та польськими військами вкрай негативно позначилася на економічному житті Любомля, жителі почали масово залишати місто. З 1921 року входить до складу Польщі, з 1939-го - СРСР, а з 1991 року належить незалежній Україні.

Що варто подивитися

Відвідини стародавніх архітектурних будівель і церков обов`язково включені в тури вихідного дня у Луцьку та Волинській області. Не став винятком і Любомль. Допитливим туристам буде цікаво подивитися його храми, музей та інші пам`ятки.

  • Костел Святої Трійці є одним з найдавніших волинських святинь римо-католицької церкви. Будувався як частина міських укріплень, тому крім молитов його стіни чули і свист стріл, і постріли мушкетів. Остання реконструкція костелу проводилася в 19 столітті, в такому вигляді він залишився до наших днів. За радянської влади атеїсти віддавали його під склад, магазин, лісопильню, спортзал і потім музей. Сьогодні тут знову проводяться служби.
Костел Св.Трійці в Любомлі
  • Церква Св. Великомученика Георгія Побідоносця будувалася в 13 столітті князем Володимиром Васильковичем за прикладом Успенського собору у Володимирі-Волинському. Тут була написана друга частина Галицько-Волинського літопису. З часом зазнав значної перебудови, з`явилася дзвіниця, а збережені розписи датуються 19 сторіччям. 
  • Церква Різдва Пресвятої Богородиці збудована в 1884 році на місці колишньої, відомої ще з 16 сторіччя. В період з 1961 по 1990 рік була закрита, але потім відкрилася для парафіян і була відреставрована. Архітектура церкви виконана у псевдоруському стилі.
Церква Різдва Богородиці в Любомлі
  • Садиба Браницьких. Граф Франциск Браницький побудував свою резиденцію у Любомлі біля Замкової гори в 1782 році. Тоді це був багатий комплекс, що включав палац, двоповерхові флігелі і галерею з зимовим садом. Сьогодні відвідувачі можуть побачити лише флігель, в якому проводяться заняття ДЮСШ, решта будівель були розібрані за радянської влади, яка не відрізнялася, як відомо, особливою толерантністю до подібних споруд. 
  • Краєзнавчий музей відкрився у Любомлі в 1973 році. Кількість його експонатів – понад 15 тисяч. Тут представлені археологічна та нумізматична колекції, предмети етнографії та народного побуту, матеріали про колишніх власників міста і його знаменитих громадян.

Інфраструктура відпочинку Любомля ще недостатньо розвинена, наприклад, тут немає тенісного корту як у місті Луцьк чи великих розважальних комплексів, однак це компенсується гарною природою, чудовими озерами і спокійним провінційним затишком, якого так не вистачає жителям великих міст.

 






ПослугиМіроприємстваБанкетні залиЦіниВідгукиНовини, АкціїСтаттіКонтактиПравила
2010-2024 Розважальний комплекс 101-й. Всі права застережено. При використанні інформація посилання на першоджерело обов`язкове.
Розробка сайту - 7 Red Lines
Яндекс.Метрика