Заняття альпінізмом і скелелазінням сьогодні досить рідкісне захоплення на Україні. Це пояснюється і дефіцитом навчальних організацій, і природним рельєфом, який не дозволяє проводити регулярні тренування, і, в першу чергу, складністю. Це спорт для витривалих, фізично підготовлених, сильних духом людей. Але ті, хто ризикнув раз піднятися в гори, вже не можуть зупинитися.
Що ж таке альпінізм і скелелазіння, чи є між ними відмінності?
Альпінізм
Згідно з енциклопедією, альпінізмом називається вид спорту, метою якого є підкорення гірських вершин. Сам маршрут варіюється від кількох сотень метрів до кількох кілометрів, причому стаціонарних точок страховки на ньому ви не знайдете. За часом маршрути також істотно відрізняються: можна досягти заповітного піку, витративши на це 3 години, а деякі вершини підкорюються через тижні і навіть місяці.
Існують такі класи альпінізму:
- Висотно-технічний. Передбачає сходження, що перевищують 7 кілометрів.
- Технічний. Складні сходження, але не вище 7 км.
- Скельний. Виключно скельні маршрути. На Україні для цього виду альпінізму ідеально підходять ділянки Кримських гір.
- Зимовий. Сходження проводяться тільки в цей сезон. Наприклад, зимовий відпочинок у 101 кілометрі в Луцьку можна поєднати з підкоренням Карпат.
- Соло. При такому виді альпінізму сходження відбувається наодинці. До речі, в Радянському Союзі соло було під забороною, але сьогодні його популярність набирає обертів.
- Big Wall - неофіційний клас альпінізму, який передбачає проходження стін у кілометр і більше.
Скелелазіння
Самостійний вид спорту, який з часом виділився з альпінізму. Це – проходження трас, які зрідка перевищують 30 м і обладнані страхувальними елементами.
Існують такі види скелелазіння:
- Важкі - довгі маршрути високого ступеня складності.
- На швидкість - певна траса проходиться на час.
- Боулдерінг - короткі, але максимально складні маршрути, які потрібно пройти без страховки.
Поради початківцям
Для альпіністів зі стажем метою кожного сходження є підкорення нової вершини. Пам`ятаєте, як у Висоцького: «Краще гір можуть бути тільки гори, на яких іще не бував». Новачкам же такі походи приносять незрівняне задоволення від самого процесу, обов`язково приправленого значною порцією ризику та адреналіну.
Відразу відзначимо, що без тренувань в гори краще не вирушати. Якщо ви думаєте, що тури вихідного дня на Західній Україні включають і альпіністські маршрути, то ви помиляєтеся. Ніхто не погодиться взяти в похід людину, що не має достатніх навичок скелелазіння, поводження зі страхувальним спорядженням та інших необхідних знань і вмінь. Навчитися всьому цьому можна в спеціальних клубах під наглядом досвідчених інструкторів. Багато клубів проводять виїзні тренування і змагання в горах, що дозволяє початківцям на практиці відточити свою майстерність.
Якщо ж у вашому місті немає альпіністських організацій, то можна спробувати навчитися альпінізму самостійно. Але як би не хотілося відразу вирушити на скеледром, спочатку обов`язково потрібно вивчити теоретичну частину, зокрема техніку безпеки і тактику пересування в горах. Паралельно слід займатися в спортзалі, розвиваючи силу і спритність. А потім можна переходити до практики на пристосованому для тренувань штучному або натуральному рельєфі.
Якщо вас приваблюють вкриті хмарами піки, нагадаємо про небезпеку кисневого голодування. Тому треба привчити організм до нестачі повітря, для чого рекомендують підйоми на повітряній кулі.
Вирушати в перший похід краще з групою професіоналів, які підстрахують, підкажуть і нададуть першу допомогу, якщо знадобиться. Крім необхідного спорядження, прихопіть з собою достатній запас їжі, набір медикаментів і спальний мішок. В горах доведеться забути про бані Луцька і комфортний відпочинок, так що будьте готові до труднощів і капризів погоди.
Перше сходження випробує вас не тільки фізично, а й перевірить на мужність, силу волі, надійність. Цей спорт загартовує, виховує найкращі людські якості, дарує справжніх вірних друзів.