Статті |
|
|
|
|
Таємниці загублених міст-1
|
|
|
Періодично вчений світ і громадськість хвилюють повідомлення про стародавні знахідки, що свідчать про надзвичайно високий рівень науки, культури і технологій стародавніх жителів планети. Більшість з них наводять на думку – а чи правдиву історію викладають у наших школах? Металеві гвинтики і ланцюжки у покладах вугілля, кришталеві черепи, які і сьогодні непросто виготовити, сліди взуття, застиглі в скам`янілому піску, зображення одомашнених динозаврів, навігаційні карти з нанесеною на них Антарктидою з її річками, озерами, гірськими хребтами... Що це – майстерна фальсифікація чи все ж реальні артефакти?
Часто відповіді приходять зі збережених старовинних наукових і філософських трактатів, законів і формул, якими ми користуємося й понині, літературних епосів. Але особливий інтерес викликають стародавні міста – німі свідки колишньої величі. Хто бував у турах вихідного дня на Західній Україні, мабуть, дивувався могутності середньовічних замків або примітивності побуту перших стоянок людини. А тепер уявіть собі міста з розвиненою інфраструктурою, і яким не сотні, а тисячі років. Розповімо про деякі з них, що з’явилися з глибин історії, але й дотепер зберігають свої таємниці.
- Мохенджо-Даро. Сьогодні це поселення, назва якого перекладається як «Пагорб мерців», розташоване на землях Пакистану. Вважається, що його вік перевищує 4 тисячі років. Таким чином, це одне з перших розвинених міст на Півдні Азії і сучасник пірамід в Єгипті. Приблизно тисячу років тут вирувало життя, причому досить успішно, але одного разу місто спорожніло. На думку археологів, покинути насиджене місце жителів змусили набіги аріїв. Але чому тоді завойовники не скористалися такою ласою здобиччю, чому більше ніхто не захотів жити в цьому місці? До наших днів збереглися лише уламки та руїни, але й вони свідчать про небувалу цивілізацію.
- Міста анасазі. Національний парк США Меса-Верде відомий безліччю вирубаних у скелях міст індіанців анасазі. Збереглися будівлі, де була всього одна кімната, і «багатоквартирні» – на 150 кімнат. Будувалися вони 1,5 тисячі років тому в печерах і нішах стрімких гірських порід, не дотримуючись якогось плану, а там, де дозволяв рельєф. Але в результаті вийшли повноцінні житлові мікрорайони з невеликими дворами, резервуарами для збору води і культовими приміщеннями. Анасазі займалися полюванням, сільським господарством, рибальством, жили в неприступному для нападу середовищі, але вже до 1300-го року раптом покинули свої міста. Це не була втеча – спокійно, організовано, забравши всі цінні речі, індіанці пішли. Мабуть, тому передувало щось подібне проведенню конференції в Луцьку – рада старійшин чи загальне віче. Однією з версій, чому це сталося, вважається засуха, яка продовжувалася в регіоні понад 20 років. Крім того, вчені вказують на можливе виснаження ґрунту і винищення дичини. Цікаво, що виявлені міста Меса-Верде були тільки в 1888 році двома фермерами, які шукали худобу, що відбилась від стада .
- Віджаянагар. Місто перемоги – столиця Віджаянагарської імперії, яка існувала на індійській території в 14-17 століттях. Мандрівники, що в той час відвідували місто, захоплювалися його красою, архітектурою, літературою, мистецтвом і торговим розмахом. Але процвітання індуїстського держави не давало спокою мусульманським сусідам, і в середині 16 століття вони захопили і розграбували місто. З цього моменту почався занепад всієї імперії. Сьогодні тут розташоване містечко Хампі, оточене 300 збереженими химерними храмами, багато з яких діючі. За переказами, поки вони стоять, буде жити і місто.
Аналізуючи уривчасті відомості, вчені намагаються відтворити побут і спосіб життя древніх народів, але, на жаль, деяких таємниць ми так ніколи і не дізнаємося. Хоча й мовчазні старі руїни здатні сказати багато про що. У наступній статті 101 кілометр продовжить знайомити вас зі спадщиною великих і не дуже цивілізацій, які без сліду розтанули в історії.
| | |
|
|