Статті |
|
|
|
|
П’ємо за етикетом
|
|
|
Ми знаємо, що пити горілку потрібно зі стопки, пиво, шампанське і вино – з келихів. Середньостатистична сім`я задовольняється цим нехитрим набором і цілком щаслива. Ось тільки бувають моменти, коли наших знань у даному питанні катастрофічно не вистачає, і ми, червоніючи, блукаємо поглядом по столу в пошуках потрібного посуду. Навіть якщо ви не часто ходите в ресторани, а гучне весілля у місті Луцьк обмежується мінімумом столових приборів, в житті може виникнути подібна ситуація. Погодьтеся, набагато краще, щоб вас вважали знавцем етикету, ніж недалеким простаком.
Перше правило вибору тари для спиртного: чим міцніший напій, тим у меншу чарку його наливають. Але не все так просто, адже кількість таких напоїв теж чимала і кожен з них вимагає не лише особливого посуду, але й цілого ритуалу вживання. Поговоримо про це більш детально.
- Горілку і гіркі міцні настоянки потрібно пити з невеликих – до 50 мілілітрів вузьких стопок, які наповнюють на дві третини. П`ють ці напої залпом, оскільки смакові відчуття в них, м`яко кажучи, не зовсім приємні.
- Віскі наливають в низькі або циліндричні стопки з товстим дном. Пити залпом його не слід, так ви не відчуєте злегка пекучого і пряного присмаку.
- Для коньяку подають грушовидний келих на низькій ніжці. І хоч його ємність у межах 125-150 мл, наповнюється він тільки на чверть, а то і на 1/5 об`єму. Хороший коньяк відрізняється багатим смаком і тонким ароматом, тому його п`ють, потягуючи, буквально по краплині, поступово відкриваючи букет напою.
- Текілу молодих сортів наливають у вузькі й високі стаканчики, що розширюються догори, об`ємом 30-60 мл. Витримані сорти мають особливий аромат, тому подаються в широких келихах.
- Чарки для лікерів невеликі – близько 30 мл, каплевидні, на невисокій ніжці, наливаються вони на дві третини. Оскільки лікери часто солодкі, мають багатий смак і аромат, п`ють їх так само, як і коньяк – невеликими ковточками, смакуючи.
- Шампанське прийнято пити з високих келихів двох трохи різних форм. Так, «флют» – це конус, який поступово розширюється, але звужується вгорі, а «флер» має більш широку середню частину і більш вузьке горло. Обидва келихи нагадують бутон тюльпана. Існує ще один тип келихів для шампанського, призначений для жінок. Ви могли бачити його в 101 кілометрі або іншому престижному закладі. Це широка низька чаша на високій ніжці. Така форма дозволяє пухирцям газу швидше покинути напій.
- Для різних сортів вина призначені різні келихи. Так, для хересу, мадери, портвейну і аперитивів келихи беруть невеликі (60 мл), тюльпаноподібної або конічної форми на довгій ніжці. Біле сухе і напівсухе вино п`ють з кольорових (зазвичай зелених), так званих рейнтвейних чарок об`ємом 75-100 мл. Червоні столові вина – з лафітних чарок подовженої форми (125 мл) або вузьких склянок (200 мл), наповнених не більше ніж наполовину. Рожеві вина подають в невеликих злегка розгорнутих келихах на довгій ніжці, для бургундських використовують келихи кулястої форми, а для десертних – 75-мл чарки на тонких ніжках.
- Келихи для мартіні, а також інших охолоджених коктейлів мають конічну форму і довгу ніжку. Їх об’єм варіюється від 90 до 280 мілілітрів.
- Маргариту п`ють зі спеціальних коктейльних келихів, глазурованих сіллю.
- Пиво – найпопулярніший напій після бані в Луцьку. Цей народний улюбленець настільки ж демократичний у виборі тари. Її форма і розміри можуть бути різноманітними – від класичної склянки або келиха на низькій стійкій ніжці до скляного або керамічного кухля з ручкою. Об’єм пивного посуду – від 330 мл до одного літра.
Ми розповіли про алкогольні напої, які зустрічаються найчастіше, зрозуміло, що в наш час їх набагато більше, як і призначених для цього чарок і фужерів. Втім, екзотичну випивку вам, скоріш за все, подадуть за всіма правилами.
| | |
|
|