Цікава подорож по печерах і гротах, дослідження підземних пустот, річок і озер, прихований від сторонніх очей світ сталактитів, красивих напливів, наскельних малюнків плюс подолання перешкод та екстрим – у цьому таємниця і принадність спелеотурів.
Цей пригодницький вид туризму приваблює сміливців, готових провести кілька годин глибоко під землею. Але натомість вони отримують можливість побачити стільки незвичайних природних явищ і утворень, що простому обивателеві і не снилося.
Особливості спелеотуризму
Спелеологічні тури проходять в горизонтальних і вертикальних печерах. Якщо в першому випадку прохід по них можна здійснити без будь-яких спецзасобів, то вертикальні печери сповнені різними перешкодами, стрімкими або похилими ходами, колодязями, виступами, водними потоками.
Деякі маршрути включені у тури вихідного дня по Західній Україні і доступні практично всім бажаючим, інші неможливі без навичок скелелазіння, дайвінгу, гарної фізичної форми і, звичайно, відсутність боязні замкнутого простору. У кожному разі, туристи повинні бути готові до:
- відсутності природного освітлення;
- високої вологості і низької температури повітря;
- складності пересування через особливості підземного рельєфу;
- непередбачуваних перешкод;
- тривалого перебування і автономності екскурсії.
Нескладні маршрути розраховані на допитливих туристів, їх мета – познайомити з загадковою красою підземного світу. Не вимагають від учасників особливої підготовки та спорядження, достатньо попередніх занять на тренажерах в 101 кілометрі та наявності захисної каски і ліхтарика.
Професіонали вирушають у тривалі експедиції, які можуть тривати й кілька днів. Тут вже переслідуються інші мотиви – від спортивно-екстремальних до науково-дослідних. Зрозуміло, що спорядження і підготовка повинні відповідати рівню складності маршруту.
Кращі печери світу
- Найглибша з відомих печер – П`єр-Сен-Мартен в Піренеях. Вона проходить під територією Іспанії і Франції, досягаючи 1332 метрів глибини.
- Найдовшою печерою може похвалитися штат США Кентуккі. Флінт-Мамонтова печера простягнулася на 228 кілометрів. До речі, три з семи найдовших печер світу знаходяться в Україні, наприклад гіпсова Оптимістична печера, що займає в довжину 144 кілометри.
- Велика печера мексиканського півострова Юкатан вважається найбільшою печерною системою планети, розташованою під водою. Щоб потрапити до неї, потрібно немало часу присвятити тренуванням в басейні Луцька і урокам дайвінгу.
- В американському штаті Нью-Мексико розташована підземна порожнина під назвою Великий зал. Її габарити вражають – на глибині чотири сотні метрів утворилася «діра» довжиною 1,3 км, шириною 200 м і висотою 100 м.
- В Італії, біля міста Сіракузи, туристів вражає своєю ідеальною акустикою печера Вухо Діоніса. Сказане пошепки слово чітко чути в кожному її куточку, а крик розноситься печерою, як гарматний залп.
- За Полярним колом у Гренландії ще в дольодовиковий період утворилася карстова печера глибиною 60 метрів. Сьогодні вона визнана найпівнічнішою з усіх відомих печер.
- Особливо варто виділити рукотворні підземелля, які в деяких місцях з`єднуються з природними порожнинами, утворюючи справжні підземні міста. Багато хто чув про підземний Париж, що займає площу 300 кілометрів, римські катакомбі, які розтягнулися на 800 км. Але найдовшими ходами по праву пишається Одеса – тільки розвідана довжина тунелів дорівнює 2,5 тисячі км. Тому ця українська «Перлина» приваблює не лише пляжників, а й справжніх екстремалів.