Головна

Статті

Екскурсії Україною: Олеський замок

Ми живемо у відносно спокійний час, в мирній країні, розміреним життям обивателів. І часом здається, що здивувати нас нічого на батьківщині не зможе, а за враженнями потрібно їхати кудись подалі. Але варто лише уважніше подивитися навколо, і ми дивуємося тому різноманіттю, яке нас оточує. Стародавні кургани, суворі замки, чудові палаци, архітектурні стилі, фольклор, етнічні особливості, та й сама природа, клімат роблять тури вихідного дня на Західній Україні неймовірно захоплюючими.

Щоб організувати собі цікавий відпочинок, варто просто проїхатися історичними місцями, в першу чергу – відвідати стародавні замки, збережені і напівзруйновані, які однак не втратили колишньої величі, дихають історією, нагадуючи про славетну спадщину наших предків. Одним з таких форпостів є Олеський замок – найвідоміший у Львівській області.

Короткий історичний екскурс

Вперше Олеський замок згаданий в 1327 році. Історики вважають, що заснував його хтось із спадкоємців Данила Галицького. Місце будівництва було вибрано досить вдало – на перехресті торгових шляхів з Угорщини та Валахії на Волинь. До речі, ця обставина дозволяє мандрівникам і сьогодні використовувати готелі Луцька в якості транзитного пункту під час екскурсійних чи ділових поїздок регіоном. Разом з тим, розташування на кордоні Польщі та Литви стало причиною постійної боротьби за володіння ним і частої зміни власників.

Замок відпочатку будувався з каменю, його кріпосні стіни сягали десяти метрів у висоту і 2,5 м в товщину, служачи надійним захистом від усіляких ворогів, особливо татарських орд. Та вже в 15 столітті Олеський замок змінює свій статус – з оборонного перетворюється на резиденцію магнатів, які в різні часи володіли ним. Спочатку це були Даниловичі, пізніше Собеські, Жувуські, Зелінські, Літинські. У 1629 році тут народився майбутній польський король Ян III Собеський, в роки правління якого замок стає королівською резиденцією.

Олеський замок

Але в подальші роки фортеця зазнає безліч руйнівних впливів. Замок пережив кілька пожеж, землетрус 1838, та й самі власники чимало його пошкодили. Після знахідки в одній зі стін замурованого скарбу почалася справжня «золота лихоманка»: коштовності шукали, зриваючи підлоги, розбиваючи каміни і розписані стіни, анітрохи не переймаючись архітектурною цінністю, уподібнюючись справжнім вандалам. І під кінець 19 століття Олеський замок був майже повністю зруйнований.

У 1882 році жителі Львова зібрали гроші і викупили замок, передавши його в державну власність. З цього часу почався наступний етап в його існуванні. До 1939 року тут розташовувалася сільськогосподарська жіноча школа, потім – табір польських військовополонених, в роки Другої світової – військові склади. І тільки в 1970-х роках цінність споруди оцінили, почавши її відновлення. У наші дні Олеський замок представляє відділ Львівської галереї мистецтв.

Що варто подивитися

У замку проводиться виставка інструментів тортур, які використовувались  у ті давні часи. Її відвідини – для людей з досить міцними нервами, враховуючи, що експозиція представлена ​​в підвалі, реалістично відтворюючи атмосферу тих жахів, що коїлися тут. Після такого видовища виникає величезне бажання розвіятися в більш приємних місцях, наприклад в 101 кілометр в Луцьку ціни в якому роблять комплекс ще більш привабливим.

Крім безпосередньо самого замку, великий інтерес викликає картинна галерея, в якій представлені твори мистецтва 13-19 ст. Особливо хочеться відзначити батальні полотна:

  • «Битва під Клушино», картина написана в 1620 році Симеоном Богушовичем на замовлення гетьмана Станіслава Жолкевського;
  • «Битва під Хотином», написана в 1674-79 рр. голландцем Фердинандом ван Кесселем і поляком Андрієм Стахом;
  • «Битва під Віднем», 1692 р. художник – італієць Мартіно Альтомонте;
  • «Битва під Парканами», також написана Мартіно Альтомонте.

Крім того, вражають роботи українського портретного живопису, галицько-волинський іконопис, інтер`єри та скульптури відомого європейського скульптора 18 століття Йогана Георга Пінзеля.

Колекція об`ємної дерев`яної скульптури 14-19 століть, виконана відомими майстрами львівської школи мистецтв, представлена ​​в музеї-заповіднику «Олеський замок». У музеї капуцинів розташовано архіви, музейні фонди та майстерні, які займаються реставраційними роботами.

Ще одним примітним місцем комплексу є парк. При володінні замком Яном Собеським та Северином Жевуським парк був засаджений різними кущами та екзотичними деревами, прикрашений фонтанами і скульптурами. У наші дні триває робота з відтворення його колишнього вигляду. Було б чудово відсвяткувати весілля у Луцьку в такому місці, наповненому витонченістю і пам`яттю колишньої величі.

Парк із скульпьурами в Олеському замку

Цікаво, що Олеський замок не раз ставав знімальним майданчиком при створенні таких фільмів, як «Овід», «Козаки йдуть», «Д`Артаньян і три мушкетери», «На крутизні», «Вогнем і мечем», «Королева Бона», «Потоп» та ін.

Музеєм-заповідником «Олеський замок» можна ходити годинами, розглядаючи його галереї, скульптури, ліплення, портрети, ікони, інтер`єр. Тут так і хочеться уявити себе середньовічним мешканцем, сучасником великого польського короля. Почніть своє знайомство з історією нашої землі з цього замку, і ви вже не зможете зупинитися, кожен раз дивуючись відкриттю нових і нових місць, що зберегли дух і славу століть.

 






ПослугиМіроприємстваБанкетні залиЦіниВідгукиНовини, АкціїСтаттіКонтактиПравила
2010-2024 Розважальний комплекс 101-й. Всі права застережено. При використанні інформація посилання на першоджерело обов`язкове.
Розробка сайту - 7 Red Lines
Яндекс.Метрика