Головна

Статті

Екскурсії Україною: Цуманська пуща

Природа Волинської області – це щось унікальне: сині озера, квітучі долини, праліси. Повітря тут чисте і свіже, наповнений запахом трав і цілющою силою. Сайт 101 кілометр в Луцьку пропонує незабутні екскурсії цими місцями, зокрема і відвідини Цуманської пущі.

Урочище «Цуманська Пуща» отримало статус національного парку в 2010 році указом президента України Віктора Ющенка. Цей унікальний лісовий масив, розташований між річками Стир та Горинь, займає порівняно невелику площу – всього 33 тисячі гектарів. Тим не менш, тут зустрічаються п`ятнадцять видів рідкісних рослин і 27 видів тварин, включаючи «королів лісу» - зубрів. Багато представників флори і фауни пущі занесені до Червоної книги України, Червоної книги Міжнародного Союзу охорони природи та Європейського Червоного списку.

Зубри в Цуманських лісах

У цуманських лісах збереглися практично незаймані ділянки, в які людина не втручалася більше півтори сотні років. Тут ростуть 500-літні дуби, 200-вікові граби і сосни. У деякі ділянки заповідника навіть його працівники потрапляють за особливим дозволом, виключно з науковою метою.

Короткий історичний екскурс

Село Цумань отримало свою назву від слова «кумани», тобто половці, яких після захоплення в полон поселили в цих місцях. З часом поселення стало називатися Кумань, трансформувавшись пізніше в Цумань. Заснування селища відносять до 1557 року в період володіння ним литовських князів Радзівілів.

Про те, що ця територія має велику і бурхливу історію, свідчать збережені вали древнього городища, в якому знаходили залізні і навіть кам`яні наконечники стріл, кольчуги та захоронення воїна-русича.

Вважається, що засновником Цуманської, як і Біловезької, пущі став легендарний князь Данило Галицький. Вже тоді гриміла слава про багаті дичиною ліси Волині. На з`їзді монархів Європи, що проходив у Луцькому замку в 1429 році, гостей пригощали впольованими біля Цумані козулями і вепрами. Сюди приїжджали на полювання можновладці різних епох, включаючи радянських партійних лідерів, багаті іноземці, та лише дешеві готелі Луцька не пропонували своїм гостям страв з місцевої дичини. До недавнього часу Цуманська пуща вважалася мисливськими угіддями, тут велося велике звірогосподарство з вирощування нутрій, ондатр, норок і песців.

Цуманський ліс

Цікаві місця

Багато зон Цуманської пущі доступні для туристів і місцевих жителів, які крім чудових прогулянок лісовими стежками можуть збирати тут гриби, ягоди і дозволені лікарські трави. Але не тільки природними багатствами славиться ця земля.

  • В урочищі Лопатень, в самій гущі цуманських лісів, відкрито музей партизанської слави. У роки війни ці місця стали домівкою для багатьох партизанських загонів. Збереглися землянки, в яких жили бійці, приймали непрості рішення командири, лікарі рятували життя поранених. Імена багатьох героїв відомі – їх документи, особисті речі, зброя, а також щоденник командира загону О. Ф. Філюка, спорядження партизанів, карти з маршрутами виставлені на огляд нащадків. Матеріали музею розповідають про період гітлерівської окупації Волині та величезний внесок народних месників у справу визволення краю.
  • Санаторій матері і дитини «Пролісок» побудований в сосновому бору Цуманської пущі. Тут можна пройти комплексну діагностику, оздоровчі процедури, попити води з цілющого джерела. Крім того, заклад має прекрасні умови для проведення активного дозвілля: кінозал, пляж, дитячий та спортивний майданчики, сауну, чудовий тенісний корт як у місті Луцьк.
  • У районі заповідника прокладені туристичні маршрути: 15-кілометровий кінний від ст.Котов до Чистого болота; водний по річці Путилівці; піший від Цумані до Чортова болота старою вузькоколійкою і далі в село Берестяне через річку Кормин.

Таким чином, відвідування Цуманської пущі дозволяє не тільки насолодитися природою, а й зцілитися, пройтися місцями бойової слави, розширити горизонти своїх знань. 

 






ПослугиМіроприємстваБанкетні залиЦіниВідгукиНовини, АкціїСтаттіКонтактиПравила
2010-2024 Розважальний комплекс 101-й. Всі права застережено. При використанні інформація посилання на першоджерело обов`язкове.
Розробка сайту - 7 Red Lines
Яндекс.Метрика