Головна

Статті

Екскурсії Україною: Берестечко

Невелике містечко, в якому проживає близько двох тисяч жителів, відоме багатьом шанувальникам історії українського козацтва. Берестечко розташоване в Горохівському районі Волині та включене в маршрути, які пропонує 101 кілометр і безліч туристичних агентств. Чим же цікаве це містечко? Саме біля нього майже чотириста років тому відбулася знаменита Берестецька битва.

Короткий історичний екскурс

Село Берестечко спочатку утворилося як передмістя давнього і величного Перемиля. З часом воно стало самостійним населеним пунктом. Вперше згадується в 1445 році як село Берестки.

Після отримання в 1547 році Магдебурзького права Берестечко стає містом, що сприятливо вплинуло на його розвиток. Тут проводяться великі торги і ярмарки, на яких продають як місцеві вироби, так і закордонні товари. Зростає кількість населення – за даними 1629 року тут проживало близько 2300 осіб.

Початок визвольної війни 1648-54 років під проводом Богдана Хмельницького українці сприйняли з великою надією і ентузіазмом. Жителі Берестечка також не залишилися в стороні, піднімаючи бунти проти польських феодалів-гнобителів. 10 липня 1651 поблизу міста на Пляшевій відбулася розгромна для козаків битва, яка забрала життя багатьох воїнів. Але про це трохи пізніше.

Не обійшли стороною Берестечко ні Перша, ні Друга світові війни. У травні 1915 року західна Волинь була захоплена військами німців та австрійців. Це призвело до сильного подорожчання продуктів харчування, палива, населення страждало від тифу. У 1916 році місто було звільнено армією Брусилова, але знову захоплене ворогом на початку 1918 року. А навесні сюди прийшли поляки, які розстріляли на центральній площі близько тридцяти січових стрільців. Місцеві жителі всіма силами протистояли окупантам – псували їм гармати, підняли бунт, але результат вже нам знайомий – приєднання Волині до Польщі в 1921 році.

Пам’ятник козакам і селянам у Берестечку

Друга світова війна почалася для Берестечка 23 червня 1941, коли в межі міста увійшли німці. Було знищено чотири тисячі місцевих жителів, здебільшого євреїв. І тільки в квітні 44-го радянські війська вибили фашистів з міста, відсунувши лінію фронту на двадцять кілометрів. На аеродромі Берестечка в цей період базувалася авіадивізія славного льотчика Олександра Покришкіна.

Бачило Берестечко і сутички вояків ОУН-УПА з німцями, а після звільнення міста оунівці боролися з військами Червоної Армії.

У складі СРСР після війни Берестечківський район був ліквідований. Але містечко розвивалося: побудовано декілька заводів, відкрито зоологічний технікум (пізніше – ПТУ), лікарню, школу, краєзнавчий музей. Звичайно, інфраструктура не передбачала в такому маленькому населеному пункті будівництво тенісного корту як у місті Луцьк, або відкриття зоопарку, але й ці досягнення були втрачені під час кризи в 1990-х роках.

Берестецька битва

У 1651 році польська корона відновила війну з армією Богдана Хмельницького. Окрилений попередніми військовими успіхами, тут прославлений гетьман зазнав нищівної поразки. У червні протиборчі сили стали таборами біля Берестечка. Після декількох тижнів, що супроводжувалися вилазками і перестрілками, настала кульмінація подій.

Першою «ластівкою» стала зрада козацького союзника кримського хана Іслам-Гірея. У спробі зупинити хана, який втік з поля бою, Хмельницький потрапив до нього в полон. Військо, залишившись без командувача, що не розбіглося, продовжуючи вести звичну тактику боротьби. Новим гетьманом обирають Івана Богуна.

10 липня 2000 запорожців намагаються захопити правий берег Пляшевої, однак при переправі не витримав і провалився міст. Це створило хаос: багато людей потонуло, частина намагається прорватися через польське військо.

Завершення битви увійшло в історію. Три сотні козаків, оточені серед болота поляками, хоробро билися проти численного ворога. Один за другим склали вони голови, але кожне з цих життів коштувало полякам десятків убитих. Останній козак ще 3 години протистояв цілому війську. Залишившись без пороху, зранений кулями, він узяв косу і ще деякий час бився з неймовірною силою і хоробрістю. Польський король, який спостерігав за подіями, вирішив дарувати життя відважному українцю, якщо він здасться. Але запорожець відповів, що всі його думки тепер не про те, як вижити, а про те, як гідно загинути. Він був убитий списом, поклавши чимало ворогів навколо себе.

Що варто подивитися

На місці того бою сьогодні створено заповідник «Поле Берестецької битви». У пам`ять тих подій в 1914 році тут побудовано Георгіївський собор, в підземеллях якого покояться останки загиблих запорожців. Це унікальна трирівнева споруда, подібних якій немає ніде в світі. Так, основний храм – Георгіївський, на другому поверсі розташований престол Бориса і Гліба, а під землею – Параскеви П`ятниці.

Заповідник

Замовляючи екскурсію в 101 кілометр Луцька ціни в якому значно дешевші, ніж у туристичних агентствах, ви зможете відвідати музей-заповідник «Козацькі могили». Дерев`яна церква Св.Михаїла, 1650 року побудови, була перенесена сюди в 1914 році з села Острів. Кажуть, що саме в цій церкві молився перед боєм Богдан Хмельницький.

На території заповідника діє чоловічий Свято-Георгіївський монастир. У 1991 році був відкритий пам`ятник козакам і повстанцям.

Крім того, в Берестечку можна побачити:

  • костел Святої Трійці 18 століття;
  • красивий трирівневий Троїцький собор 1910 року;
  • каплицю Святої Теклі;
  • помістя Пронських і Рінчинських;
  • мурований стовп – каплицю-обеліск на могилі А. Пронського, сина засновника міста.

У червні рекомендуємо вибрати готель Луцка і поїхати в Берестечко на святкування річниці легендарної битви. Тут щороку проходить з`їзд українського козацтва, богослужіння, мітинг, святковий концерт і ретроспектива бою.

Пролита на цій землі українська кров стала символом мужності і відданості батьківщині цілого народу. І нехай саме містечко ще чекають кращі часи, його назву знає кожен патріот.

 






ПослугиМіроприємстваБанкетні залиЦіниВідгукиНовини, АкціїСтаттіКонтактиПравила
2010-2024 Розважальний комплекс 101-й. Всі права застережено. При використанні інформація посилання на першоджерело обов`язкове.
Розробка сайту - 7 Red Lines
Яндекс.Метрика