Популярність більярду не згасає вже багато-багато років. Раніше це була гра виключно для заможних громадян, що пояснюється особливими вимогами до устаткування і аксесуарів. На щастя, сьогодні грати в пул може кожен бажаючий, досить відвідати 101 кілометр Піддубці або інший поважаючий себе і клієнтів заклад.
Серед всіх існуючих видів більярду особливо улюбленим є американський, йому і буде присвячена ця стаття.
Трохи історії
На думку більшості дослідників, більярд потрапив на територію Америки разом з європейськими біженцями. Мабуть, зайнятися на дозвіллі їм більше було нічим, оскільки незабаром гра поширилася по всій країні. Для багатьох підприємців-початківців це стало сигналом для втілення в життя так званої «американської мрії»: починають з'являтися більярдні клуби, проводяться турніри. До речі, на одному з них, у 1748 році, переможцем став майбутній президент США Джордж Вашингтон.
У цей період коригуються та розвиваються правила гри в більярд, які згодом і сформували його американський вид.
Особливості та аксесуари
Американський більярд та його правила мають деякі відмінності від російського, більш складного. Тому, якщо ви ще не знаєте, як грати в більярд, починайте навчання з американського пулу. Оскільки, це порівняно невеликий стіл, але лузи, навпаки, більш широкі, і потрапити в них значно легше.
Отже, що нам знадобиться для гри – це стіл спеціального розміру, покритий особливим видом сукна. Кий, що відповідає встановленим параметрам з особливою увагою на наклейку і набір з 16 куль. Всі кулі, крім білого битка, пронумеровані та мають різні кольори. Так, кулі з першого по восьмий номер пофарбовані суцільним кольором, а з дев'ятого по п'ятнадцятий – в кольорову смужку. Такий поділ необхідний, оскільки деякі правила гри в більярд пул вимагають, щоб учасник грав одним видом куль.
Початок гри
Кулі на столі виставляються за допомогою трикутника, причому перша з них повинна розташовуватися на нижній позначці. Право першого удару визначається за допомогою розіграшу або жеребу. В американському більярді правила гри передбачають особливу процедуру розіграшу початкового удару, але це вже для професіоналів, любителі часто обмежуються монеткою.
Биток вводиться в гру ударом з руки з дому (так називається 1/4 частина столу біля верхнього борту) і обов'язково повинен перетнути передню лінію. Білу кулю можна розміщувати в будь-якому місці дому, немає обмежень і при виборі прицільної кулі. Зазначимо, що після введення битка в гру правила більярду забороняють його поправляти і переміщати рукою або києм.
Замовні удари
У замовних іграх учасник називає номер прицільної кулі і лузу, в яку він повинен потрапити. Якщо результативний удар неможливо здійснити, гравець може оголосити відіграш, тобто провести будь-який удар, після чого хід переходить до суперника.
Забиті кулі
Куля, що потрапила після правильного удару в лузу, вважається зіграною, однак, якщо вона вискочить з лузи на стіл, то не зараховується. Буває, що одночасно в лузи потрапляє кілька прицільних куль. Вони можуть бути зараховані в актив гравця, якщо це допускається конкретними правилами гри в пул більярд. Категорично заборонено посилати в лузу биток, в такому випадку гравцеві оголошується фол.
Удар, при якому біла куля не зачепила одну з легальних куль, вважається промахом. Якщо прицільна куля зависає над лузою і падає в неї через 5 секунд, то вона повертається на вихідне місце і удар повторюється. Так само роблять в разі, коли прицільна куля потрапляє в лузу до торкання з битком.
Продовжувати гру можна тільки після повної зупинки куль на столі.
Порушення і штрафи
При будь-яких порушеннях гравець втрачає право ходу, а забиті ним у такому випадку кулі не зараховуються. Штрафи встановлюються перед грою і можуть тягти за собою більш жорсткі наслідки.
Як вже згадувалося вище, заборонено будь-яким чином (рукою, києм, одягом) переміщати кулі на полі, якщо тільки вони не вилетіли за межі столу. Удар повинен проводитися виключно наклейкою кия, причому під час прицілювання не можна торкатися битка. Фол присуджується при ударі до повної зупинки руху або обертання куль.
Гравець повинен стояти на підлозі хоча б однією ногою (цікаво було б побачити більярдистів в стані левітації, але, судячи по даному пункту, схожі випадки бувають).
Існують і інші порушення, але для новачків достатньо знати основні з них.
Вважається, що правила гри в американський більярд досить прості. Систематично граючи з друзями під час відвідування сауни в Луцьку, ви будете поступово розвивати техніку, навчитеся забивати дуплети в більярді, точніше розраховувати траєкторію. Хоча для більш складних ударів не завадили б поради тренера. Кілька наполегливих занять і потім ви з легкістю зробите клапштос при початковому ударі, продемонструєте м'яку і стрімку відтяжку, точно потрапите в лузу складним прямим або різьбленим ударом, дивуючи друзів і притягуючи захоплені погляди прекрасних дам!