Головна

Статті

Екскурсії Україною: Володимир-Волинський

Завжди цікаво потрапляти в місця, які зберегли пам`ять про свою історію, минулу велич і правителів, що вершили тут долі не тільки простих людей, але й цілих держав. Одне з таких міст – Володимир-Волинський, княжий град Володимира Великого, столиця Галицько-Волинського князівства. Та що там говорити – у стародавніх літописах згадка про нього зустрічається понад сто разів! У наші дні Володимир-Волинський входить в «Золоте кільце Волині» і включений до туристичних маршрутів, про що розповідає сайт 101 кілометру в Луцьку.

Короткий історичний екскурс

Горбисті береги річки Луги приваблювали сюди людей з найдавніших часів. Перші поселення археологи датують третім тисячоліттям до нашої ери. Коли виник тут прагород Ладомир, підкорений Володимиром Святославичем, достеменно не відомо, але в 988 році князь називає його своїм ім`ям і дарує синові Всеволоду.

З цього періоду почався розквіт Володимира. Розташоване на західному рубежі Русі, місто, крім величезного стратегічного значення, приваблює купців, ремісників, зодчих. З 11 століття тут інтенсивно будуються укріплення, церкви, монастирі, розвивається культура, мистецтво та освіта. Володимир стає в один ряд з Києвом, Черніговом та Переяславом.

З початку 13 століття місто є одним з центрів Галицько-Волинського князівства. Саме тут написано Галицько-Волинський літопис, створена оригінальна архітектурна школа, а оборонні споруди лякають ворогів своєю неприступністю.

Пам’ятник князям у Володимирі

Перший нищівний удар було завдано Володимиру монголо-татарськими ордами Батия. У 1241 році після взяття фортеці в місті не залишилося живих людей, а в церквах лежали гори вбитих.

У 14 столітті Володимир увійшов до складу Великого Литовського князівства, а після підписання Люблінської унії в 1569 році стає одним з міст Польського королівства. Ще в 1324 р. отримує Магдебурзьке право.

У 17 столітті тут триває активне торгове життя – три рази на рік проводяться міжнародні ярмарки, якісні вироби володимирських майстрів цінуються в європейських державах. У той же час українське населення відчуває на собі важкий гніт польської шляхти. Тому місцеві жителі з ентузіазмом сприймають початок визвольної війни Богдана Хмельницького. Але ця подія вкрай негативно вплинула на саме місто. Воно втрачає свої торгово-економічні позиції і вже в 18 столітті перетворюється на невелике провінційне містечко.

Свою нинішню назву Володимир-Волинський отримав вже у складі Російської імперії, куди увійшов в 1795 році. У 19 столітті в місті відкривається російська школа на два класи, відновлюється Волинська православна єпархія. У 1887 році створюється братство Св. Володимира, яке бере під свою опіку справу відновлення та збереження пам`яток старовини і церковного мистецтва.

На початку 1900-х у Володимирі діють початкова та загальноосвітня школи, чоловіча і жіноча гімназія, прокладена залізниця до Ковеля.

У 1915 році, під час Першої світової війни, місто окупували війська австро-угорців, які пішли з нього тільки в 1918 році. Тут же розташовувалися підрозділи Українських січових стрільців. З 1921 по 1939 рр. Володимир-Волинський знову перебуває у складі Польщі. Незважаючи на статус провінційного населеного пункту, благоустрій міста перебував на досить непоганому рівні: школи, готелі, щоправда менші, ніж готелі Луцька, лікарня, кінотеатр, електростанція, ресторани, кафе і безліч магазинів.

Успенський собор у Владимирі-Волинському

Друга світова починалася для Володимира два рази – в 1939-му і в 1941-му вже у складі СРСР. Буквально відразу – 23 червня 1941 року місто потрапило в окупацію військ Вермахту. Німці створили тут концентраційний табір «Норд-Офлаг-365», в якому за чотири роки знищили 56 тисяч радянських солдатів, що потрапили в полон. Сильно постраждало і місцеве населення – 15 тисяч убитих, молодь вивозилась до Німеччини на роботи. В результаті, до 1944 року тут залишилося тільки 7 тисяч жителів. 20 липня того ж року місто було звільнено Червоною Армією.

Після війни Володимир-Волинський почав відбудовуватися і розвиватися. Будуються промислові підприємства, житлові райони, інфраструктура – те, що можна спостерігати вже в наш час. Незалежність, отримана Україною в 1991 році, сприяє відродженню національних традицій, цінностей, культури. Разом з тим, важкі 90-ті підірвали економіку міста. Але зберігся його величезний туристичний потенціал, адже тут багато пам`яток історії та архітектури. Подивитися на них приїжджають не лише туристи, проведення конференцій у Луцьку нерідко закінчуються поїздками до цього славетного міста.

Що варто подивитися

Організувати поїздку у Володимир-Волинський досить легко. Наприклад, 101 кілометр в Луцьку ціни пропонує невисокі, а чудовий відпочинок і дивовижні історії про місто гарантує. Знавці рекомендують відвідати:

  • вали древнього городища, що відноситься до 10-13 століть;
  • білокам`яний Успенський собор, побудований в 1160 році князем Мстиславом Ізяславичем, церкву-ротонду Святого Василя (13-14 ст.), костел Святих Іоакима і Анни (1775), собор Різдва Христового (1776 р.), церкву Святого Миколая (1780 р .), військовий храм Святого Георгія (1908 р.), Домініканський монастир (1789 р.) та інші святині;
  • Ладомирський цвинтар, на якому покояться останки багатьох відомих городян, російських і радянських воїнів;
  • єпископську резиденцію «Замочок»;
  • особняк генерала Черноглазова (1879 р.), що являє собою зразок дерев`яної архітектури;
  • історичний музей, експозиції якого розкривають всю історію тутешніх місць, починаючи з найдавніших часів;
  • Слов`янський парк;
  • Святогірський Зимненський монастир, розташований в декількох кілометрах від міста.

Багато довелося побачити княжому Володимиру, багато і горя і радості принесли йому століття. Але й понині гордо стоїть він на березі Луги, можливо, чекає свого часу, щоб заявити про славу і велич на весь світ.

 






ПослугиМіроприємстваБанкетні залиЦіниВідгукиНовини, АкціїСтаттіКонтактиПравила
2010-2024 Розважальний комплекс 101-й. Всі права застережено. При використанні інформація посилання на першоджерело обов`язкове.
Розробка сайту - 7 Red Lines
Яндекс.Метрика