Шацький національний природний парк розташований на майже 49 тисячах гектарів Волинської області в безпосередній близькості від кордонів з Білоруссю і Польщею. Парк був створений в 1983 році з метою охорони однієї з найбільших в Європі озерних груп під назвою Шацькі озера. Внесений до списку Міжнародної мережі біосферних резерватів ЮНЕСКО.
Екосистема Шацького парку
Територія заповідника здебільшого (на 42%) покрита лісами, 20 відсотків займають прозорі озера, 14% – луки і ще 6% – заболочені місця. У його склад включені ботанічний заказник «Втенський», що займає 130 гектарів, іхтіологічний заказник «Сомієць» (46 гектарів) і лісові заказники «Ростанський» і «Єльня» (14,6 і 83 га відповідно).
Після настільки сухої статистики хочеться описати це місце більш барвисто. Уявіть: гектари лісу з соснами, дубами і грабами, порослого мохом, лишайниками, папороттю, з полянами дикоростучої чорниці, ожини, лохини, брусниці, журавлини і квітучого вересу, з притихлими під литям боровиками і безліччю інших їстівних грибів. Луги покриті величезною кількістю видів рослин, одних тільки лікарських – близько сотні, ще 32 види мало де побачиш в іншому місці – вони занесені до Червоної книги України. І озера, багато озер – прозорі, чисті, з величезною кількістю риби. Саме вони приваблюють сюди відпочивальників.
Досить різноманітна і фауна заповідника. Крім звичних, тут зустрічається 33 види тварин, що знаходяться під охороною. У період сезонних перельотів на території Шацьких озер зупиняється багато різних птахів. Тут гніздяться дикі качки, гуси, гаги, лебеді, чорні лелеки, сірі журавлі – всього близько 240 видів птахів.
Відвідування Шацького парку дозволено всім охочим, а таких, повірте, багато. Для цього достатньо скористатися екскурсійними послугами будь-якого туристичного агентства. При бажанні можна поїхати самостійно, зупинившись у затишному пансіонаті, чи поцікавитись місцями для зеленого туризму в Луцьку.
Шацькі озера
Місцеві легенди розповідають, що колись все Полісся було залито морем, в якому жили кити. Але потім море висохло, а в більш глибоких місцях утворилися озера. У найбільшому з них – Світязі – залишився один кит, який перетворився на великий острів. Незрозуміло, хто і як з глибини століть передавав цю історію, однак частка правди в ній є. Адже всі волинські озера залишив після себе величезний льодовик, що покривав в незапам`ятні часи цю територію, і в певний момент тут дійсно могло бути велике море талої води.
Найвідоміші з групи Шацьких озер – вже згаданий Світязь, Люцимер, Кримне, Пулемецьке, Пісочне. Різноманітність риби перетворило ці водойми на справжній рай для рибалок. Дізнайтеся в 101 кілометр Луцька ціни, які просять на Світязі за вугра, і у вас виникне непереборне бажання взяти в руки вудку. Навіть не володіючи великим досвідом у цій справі, можна зловити сома, щуку, судака, сазана, ляща, коропа, в`юна, окуня. А якщо усміхнеться щастя, то й того ж вугра. Крім того, в озерах водиться багато іншої риби й раки.
Зони відпочинку
Поєднання помірного клімату, чистого повітря, лісів, піщаних пляжів і прозорої води теплих озер стало основою для створення безлічі рекреаційних зон. На даний момент у Шацькому парку є 4 зони відпочинку, пансіонат, санаторій, дитячі та спортивні табори, турбази та наметові містечка. Якщо ви не уявляєте повноцінного відпочинку без звичних зручностей і розваг, як-то сауна в 101 кілометрі, чи вечірній перегляд телевізійних передач, то місця варто бронювати заздалегідь. І, навпаки, по-справжньому злитися з природою, відмовитися від цивілізації можна тільки в наметі в тихому лісі на березі озера. Причому для цього не обов`язково їхати в окуповані безліччю відпочиваючих місця. З 23 озер легко можна вибрати саме те, що вам до душі.