Головна

Статті

Екскурсії Україною: Підгорецький замок

Подорожуючи по Україні, не перестаєш дивуватися тій різноманітності, якою так багата наша країна. Це і культурна спадщина, та етнографія, і природа, і архітектура, й історія, і навіть мовні особливості. Але більшість древніх споруд зосереджено на заході, що неабиякою мірою пояснюється близькістю до європейських держав. Один з чудово збережених замків, сьогодні – музей-заповідник, розташований на Львівщині, у селі Підгірці. Про нього ми зараз і розповімо.

Знайти Підгорецький замок досить легко – він входить до «Золотої підкови України» поряд із замками Золочева, Олеська та Свіржа, тому 101 кілометр в Луцьку давно включив його до складу своїх екскурсій. Замок примітний тим, що вдало поєднує у своїй архітектурі стиль пізнього ренесансу і бастіонів, що ставить його в ряд кращих споруд такого типу в Європі. Цікава історія замку, він досі оповитий легендами і викликає інтерес навіть у фахівців, що вивчають паранормальні явища. Але про все по-порядку.

Короткий історичний екскурс

У своєму первісному вигляді Підгорецький замок з`явився в 1640 році. Причому раніше на цьому місці також були укріплення, про що свідчать записи 1530. У 1633-му замок купив коронний гетьман Станіслав Конецпольський, і вже через два роки почалося будівництво. У результаті виник 2-поверховий палац з баштою і павільйонами на три поверхи, оточений різними службовими приміщеннями та прикрашеною скульптурами терасою. З трьох сторін замок захищав великий рів і земляний вал, а в`їзд до нього проходив через декорований арочний портал з колонами. Внутрішній двір, а також дахи терас на бастіонах і оборонних стінах були вимощені кам`яними плитами.

Музей-заповідник Підгорецький замок

Відразу після побудови в замку гостював князь Альбрехт Радзівіл, який залишив захоплений запис про побачене. У 1646 році палац відвідав Владислав IV Ваза, до речі, дуже примітна історична особистість – король Польський, Великий князь Литовський, мало не став ще й російським царем. Його також не залишив байдужим вигляд палацу і парку в італійському стилі. І якщо весілля у місті Луцьк рідко відбувається без відвідин замку Любарта, то місцеві молодята також приїжджають сюди сфотографуватись.

Під час визвольної війни війська Богдана Хмельницького кілька разів атакували Підгірці. Палац не був особливо пошкоджений, але майже повністю знищений парковий комплекс. Пізніше його відновили, але вже в неповному обсязі. Вдалося пережити замку і руйнівну війну поляків з турками. У 1682 році фортеця подарована синові польського короля Яна III Собеського Якубу, отримавши таким чином статус королівського замку. Замок починають відновлювати, додаючи нові елементи і прикраси.

У 1720 році він разом з розташованими поруч селами переходить у володіння Станіслава Ржевуського, син якого, Вацлав, проводить масштабну реконструкцію замку. У цей період до палацу добудовується третій поверх, з`являються Гетьманський заїзд, нові приміщення, друкарня, театр, Французький парк. З Олеського замку привезена колекція старовинної зброї і картин відомих художників.

Після смерті власника в 1779 році маєток переходить до його сина Северина Ржевуського, який мало дбав про свою спадщину. Поступово цінності замку були розпродані, а сам він занепадає. Такий стан речей зберігається до 1833 року, коли вже Лев Ржевуський трохи привів фортецю в порядок. Реставраційні роботи тривають при Сангушках в 1867-1903 роках.

До приходу на ці землі радянської влади в замку розташовувався приватний музей князів Сангушків. У 1940-му він переданий історичному музею Львова. Як і у більшості подібних споруд, доля палацу в той період була сумна. Сильно постраждавши в роки війни, в 1945-му замок був розграбований військовими. Через два роки замість музею тут влаштовують санаторій для хворих на туберкульоз. У 1956-му внутрішня обстановка палацу була знищена пожежею. Після реставрації тут продовжує працювати санаторій. І тільки в 1997 році, коли комплекс був переданий Львівській галереї мистецтв, його відновленням зайнялися серйозно і ґрунтовно. На щастя, збереглася велика частина цінностей замку, які займуть належне їм місце після повернення палацу його колишнього виду.

Що варто подивитися

Поки всередині палацу проводяться реставраційні роботи, відвідувачі можуть помилуватися архітектурою замку, відвідати заїжджий двір та костел Воздвиження, які датуються 18 сторіччям, погуляти в старовинному парку.

Костел Воздвиження

На жаль, чекати повного відновлення комплексу, скоріш за все, доведеться ще довго – потрібні занадто великі фінансові вкладення. Але все ж варто, якщо ви просто подорожуєте цими місцями, чи проводите конференцію у Луцьку, поцікавитися поточним станом. Адже якщо реставраторам вдасться повернути замку первинний вигляд, то там буде на що подивитися. Навіть назви приміщень говорять самі за себе: китайський кабінет; зелений, кармазиновий, жовтий, золотий, лицарський, дзеркальний, мозаїчний, бальний зали.

Але і сьогодні комплекс вражає своєю величчю і красою. До слова, кожен зі збережених його об`єктів – замок, костел, заїжджий двір і парк – унікальні і ніде не повторюються на території України.

А якщо «пощастить», то ви зможете побачити і місцевого привида. За переказами, у стіні замку замуровані останки Марисі, дружини власника палацу. З тих пір привид бідної жінки, яку жителі тутешніх місць називають Марусею або Білою Пані, нерідко з`являється, лякаючи працівників музею і туристів. До речі, свої дослідження в Підгорецькому замку проводили відомі «Мисливці за привидами» – група американців, які не надто вірять в існування привидів, та все ж підтвердили наявність тут чогось загадкового.

Втім, як стверджують фахівці, свої таємниці є у кожної древньої споруди. Подорожуючи такими місцями, не забувайте і про відпочинок. Наприклад, порадує гостей набором послуг 101 кілометр в Луцьку ціни в якому помірні й доступні, а розваг вистачить на кілька днів. До того ж тут розташований замок Любарта – ще одне чудове місце з давньою історією.

 






ПослугиМіроприємстваБанкетні залиЦіниВідгукиНовини, АкціїСтаттіКонтактиПравила
2010-2024 Розважальний комплекс 101-й. Всі права застережено. При використанні інформація посилання на першоджерело обов`язкове.
Розробка сайту - 7 Red Lines
Яндекс.Метрика